• Şişli / İSTANBUL
  • Tel : 02125720052

Seminer Organizasyon

Seminer Organizasyon

Kongre Seminer Organizasyon Hİzmeti

Nişantaşı Organizasyon Şirketi Olarak 2006 Yılından beri Organizasyon & Eğlence
Alanların da Tecrübe ve Deneyimlerimizle En İyi Kongre Seminer Toplantı,
Davet Organizayonları, Kaliteli Organizasyon Ekipmanları, Deneyimli Çalışma Ekipleri,
Dekor Ürünleri, Süsleme & Catering Hizmetlerimiz ile Yurtiçin'de ki
Tüm Organizasyonlarınız da Çözüm Ortağınız Olarak Yanınızdayız..
 

Bayi toplantıları
Tanıtım ve Basın toplantıları

Açılış - Kapanış ve dönem toplantıları

Seminer ve konferans

Kongre ve toplantı organizasyonu

Eğitim ve seminer toplantıları

Sempozyum ve Çalıştay toplantıları

Motivasyon toplantıları

Lokasyon araştırma ve sunum

Oturum organizasyon

Kurumsal Sahne Tasarım

Ulaşım - Konaklama Organizasyon

Sunum Hazırlama

Servis ve Güvenlik Organizasyon

Organizasyon Analiz ve Takip

Promosyon Tasarım ve Dağıtım

 

Seminer Nedir?
Seminerler, kurum çalışanlarının performanslarını iyileştirmek
adına dışarıdan gelen anlatıcıların katılımı ile gerçekleştirilen bilgilendirici organizasyonlardır.
Buna ek olarak seminerler, kurum çalışanlarının bilgi ve
tecrübelerini farklı kurum çalışanlarını aktarabilmeleri için de planlanabilir.

Öncelikle konunun kalbinde atan ‘’Seminer de neyin nesi?’’ sorusuyla bir başlayalım derim. Seminer, Fransızca kökenli bir sözcüktür. Sözlük anlamı; ‘’Bir konu ile ilgili bilgi vermek ve bu bilgiler üzerinde tartışmak amacıyla birkaç yetkilinin yönetimi altında düzenlenen toplantı.’’ olarak açıklanabilir.

Seminerler, üniversitelerde okuyan ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri için düzenlenen iş kolu tanıtımları ile ülkemizde yer etmeye başladı. Günümüzde hemen hemen her alanda işinin uzmanı, duayeni ya da eğitimcileri tarafından seminer veriliyor ve her kesime hitap ediyor.

Çalıştığınız firmanın ait olduğu sektöre dair ya da firmada yapmakta olduğunuz işe dair daha fazla bilgi sahibi olmak amacıyla seminerleri takip edebilirsiniz. İletişim alanı başta olmak üzere pazarlama, halkla ilişkiler, bilişim, yönetim, performans, insan kaynakları, motivasyon, farkındalık, marka tasarımı, denetim, kurumsal risk yönetimi, haberleşme ve benzer pek çok konu ile ilgili sayısız akademi ve akademisyenin semineri bulunur.

Online olarak yayınlanan, yaşadığınız şehre, konularına ve tarihlerine göre filtreleyerek arayabileceğiniz pek çok seminer takvimine internet üzerinden erişebilirsiniz. Yurt içinde ve yurt dışından gelen pek çok uzman, bireysel ya da kurumsal katılımcılara seminerler vermektedir. Seminerlerin çoğuna katılım ücretlidir, hatta seminer sonunda isminize düzenlenmiş olan katılım sertifikası da verilmektedir. Bir gün içerisinde birkaç saat süren ve biten seminerler olduğu gibi, birkaç gün süren seminerler de mevcuttur. Süre, konunun detaylarına, sunumu yapacak olan uzmanın etkin sunum tekniklerini kullanımına ve seminerin fayda ilkelerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Gelelim ‘’Seminerlere katılmalı mıyım?’’ sorusuna.

Bence katılmalısınız. Tabi ki branşınızı ilgilendiren ya da merak ettiğiniz her seminere katılmanız gerekmiyor. Ancak, yapmakta olduğunuz işe katkı sağlayacak, algınızı ve perspektifinizi güçlendirecek, vizyonunuza katkı sağlayacak önemli seminerleri takibe almanızı öneririm. Bütçenizden ayıracağınız bir miktar kaynak ile senede en az 2 seminere katılabilmeyi hedeflemeniz yerinde olur. 

Özellikle de yaptığınız işi seviyor ve yükselmeyi hedefliyorsanız, seminerler herhangi bir okuldan ya da kitaplardan edinemeyeceğiniz ipuçlarını ve kavrayışları hayatınıza kazandıracaktır. Sadece iş hayatı ile ilgili değil, kişisel gelişim, psikoloji, felsefe, spor ve pek çok alanda da seminerler ilginizi çekebilir.

Seminerin Faydaları Nedir?

Hem kendiniz için hem de aile bireyleriniz için zihinsel ve bilişsel deneyimlerinizi arttıracak aktivitelerdir aynı zamanda. İş ve sosyal alanda sadece bilişsel anlamda katkı sağlamazlar üstelik; 

Çevrenizi genişletmenize yardımcı olur, aynı konulara ilgi duyan farklı kesimlerden insanı da bir araya getirir seminerler. 

Bir nevi enformasyon ağı oluşturmanıza yardımcı olurlar. 

İleriye dönük pek çok katkısı olacak birliktelikler ve ilişkiler kurmanıza ortam sağlarlar. Seminer konusu ne olursa olsun, entelektüel anlamda zengin bir platformda olmak, yeniliklerle tanışmak ve kimliğinize katma değer sağlamak açısından, sizi ait olduğunuz ortamda bir adım öne çıkartacaktır.

Kültürel anlamda aldığınız bilgileri ve edinimlerinizi yansıtma, aktarma ve kullanma fırsatı buldukça önemini daha çok anlayacak, hatta sıkı bir seminer takipçisi olacaksınız. Seminerlerin güzel yanlarından biri de bir veya birkaç konuşmacının sunum yaptığı ve sizin sadece dinleyici olduğunuz tek yönlü bir iletişim ortamı olmamalarıdır.

İyi bir seminerde, tüm katılımcılar organizasyonun bir parçasıdır. İletişimi çift yönlü, eş zamanlı geri bildirim olanağı tanıyan ve düşündürme odaklı toplantılardır. Özetle, seminerler faydalıdır, fazla vaktinizi almazlar, ama bunun yanında size konsantre fayda sağlarlar. Şimdi, hemen bir seminer takvimi oluşturmaya başlamak için ilk adımı atın. Hoşlanacağınız bir konuda en yakın seminere kaydınızı yaptırın. Kendinize ve geleceğinize farklı bir yatırım yapmış olun.

Seminer Nasıl Hazırlanır?

Semineri katılımcı gözüyle değerlendirip, önemini anlatmış olsak da konuyu etraflıca işlemek düşüncesindeyim. Hazırlık sürecine, aşamaları ve dikkat edilmesi gerekenleri de yazıya dahil edelim. “Seminer nasıl hazırlanır?” sorusunun cevabıyla başlayalım.

Seminer hazırlamak için önce konuyu belirlemek gerekir. Semineri verecek iki siz iseniz uzmanlık alanınız konuyu tercih etmek başlangıçta kolaylık sağlayacaktır.

Belirlenen konuyla ilgili detaylı araştırma yapılır. Bu araştırma sonucunda ilgili konuyu en iyi şekilde anlatabilecek işinin uzmanı kişi belirlenir.

Seminer genellikle topluluk önünde yapılır. Bu sebeple de sahne sanatı da denilebilir. Sahnenin düzenini ve seyircilerin oturacakları alanları da önceden hazırlamak gerekir. 

Seminer verecek kişinin sahneye aşina olması, topluluk önünde konuşuyor olması, diksiyonun ve hitabetinin iyi olması, en azından sahne korkusu yaşamıyor olması önemlidir. 

Konu katılımcılara da açıklanmalıdır. Slayt gibi çeşitli sunum araçlarıyla desteklenmesi gerekir. Bazı seminerlerde basılır ve bu yazılı metin seminer öncesi katılımcılara verilir. 

Seminer topluluk için yapılır. Katılımı artırmak için de yapılacağı tarih belirlenir ve duyurusu önceden yapılır. Hazırlıkları son günlere bırakmamak önemlidir. 

Seminerde başlık ayrı öneme sahiptir. Başlığı okuyan katılımcılar konu hakkında fikir sahibi olmalıdır.

Seminerin Anlatım Aşamaları

Hazırlanan seminerin bir kompozisyonu bulunur. Bir nevi kompozisyon yazmak gibidir de denilebilir. giriş bölümü, etraflıca anlatıldığı gelişme bölümü, sonuç kısmı aşamalardır. Yazılı kompozisyondan farkı sonuç bölümünden sonrasıdır. Bu fark ne midir? Birlikte öğrenelim.

Giriş bölümünde; katılımcıların seminer konusuyla ilgili ön bilgiye sahip olmaları sağlanır. Seminerde ele alınacak konu, seminerin amacı ve kapsamı dinleyicilerle paylaşılır.

Hazırlanan konu detaylı bir şekilde anlatılır. Anlatımda belirli bir düzen bulunur. Dinleyicilerin de aktif katılımlarının önü açılır. Sorular cevaplandırılır ancak buradaki cevapların kısa olması gerekir. 

Sonuç bölümünde anlatılan konunu önemine değinilir. Destek veren kişi ve kurumlara teşekkür edilebilir. 

Gelelim sonuç bölümünden sonraki kısma. Bu kısımda ikinci bölümde cevaplanmayan sorular cevaplanır. Bir nevi seminer konusu tartışmaya açılır. 

Seminer anında dikkat edilecek bazı hususlar da bulunur. 

En önemli kısım kağıttan okumamaktır. Etkili sunum tekniklerinden faydalanmak gerekir. İyi hatipten seminer almanın önemi de burada ortaya çıkar. 

Başlangıçlarda, sonlarda hatta dinleyici ilgisinin dağıldığı düşünüldüğü anlarda buz kırıcılardan faydalanmak önemlidir.

Konuya hakimiyet gerekir. 

Dil akıcı olmalıdır.

Seminerde konu bütünlüğü gerekir. Bir konudan diğerine geçerken kopukluk olmamasına dikkat edilir. 

Beden dili, jest ve mimikler hatta duruşa bile ayrıca dikkat etmek gerekir. 

Seminer Kelimesi Ne Anlama Gelmektedir?

Seminer, bir konu ile ilgili bilgi vermek, bilgiler üzerinde paylaşımlarda bulunulması, yönetim altında düzenlenen toplantıdır.

Hangi Seminerler Alınmalıdır?

Çalıştığınız firmanın ait olduğu sektöre dair ya da firmada yapmakta olduğunuz işe dair daha fazla bilgi sahibi olmak amacıyla seminerleri takip edebilirsiniz. İşinize destek olacak, yetkinliğinizi artıracak ya da hobileriniz arasındaki konuyla ilgili seminerleri almak önemlidir. 

Seminerlere Katılım Ücretli Midir?

Seminerlerin çoğuna katılım ücretlidir, hatta seminer sonunda isminize düzenlenmiş olan katılım sertifikası da verilmektedir.