• Şişli / İSTANBUL
  • Tel : 02125720052

Orkestralar

Orkestralar

Orkestra Grupları Organizasyonları 
En İyi Canlı Müzik Düğün Orkestraları ile
İstanbul Geneli Düğün Orkestrası Hizmetleri
Bir Düğünun Olmazsa Olmazı Müziktir
Kaliteli, Eğlenceli Müzikler ile Gece Boyu Misafirleriniz Eğlenceyi Dolu Dolu Yaşasın.
Unutulmaz Bir Gece, En İyi Müzisyenler, Sahne, Işık, Ses Sistemleri,
Sanatçılar ve Müzik Grupları ile Tam İstediğiniz Gibi Organizasyonlar.

Yerli ve Yabancı Şarkılardan oluşan Müzik Repertuarları
Müzik Zevkinize Uygun Orkestra Grupları
Doğru Sanatçı ve Doğru Müzik Grupları
Gelecek Kişi Sayısına Göre Sahne Kurulumu
Sahne Dekoru Hazırlama
Sahne Işık Sistemleri Kurulumu
Sahne Görüntü Sistemleri Kurulumu
Sahne Ses Sistemleri Kurulumu
Dj Sistemleri & Dj
Kaliteli Müzik Organizasyon Ekipmanları
Süsleme, Dekor, 
Organizasyon Personelleri
Catering
Müzik Organizasyonu İçin Gerekli Her Şey ile Nişantaşı Organizasyon

İstanbul Müzik Organizasyon Şirketi Olarak
En İyi Müzik Organizasyon Hizmetleri
En İyi Ekipman ve Personel Hizmetleri, Eğlenceli, Sorunsuz ve
Tam Zamanın da Müzik Organizasyonları


Event Orkestrası
Düğün orkestrası ve DJ alanında tanınmış ve ses getirmiş firmalar arasında yer alıyor.
Tamamen alanında uzman ve profesyonel müzisyenlerden oluşan orkestra, en değerli davetinizde sizlere hizmet veriyor. 
Kaliteli Müzik Ekipmanları, Muhteşem Sahne Showları ile Konuklarınızın Doyasıya Eğleneği Özel Bir Organizasyon Hazırlıyor.


Orkestra Tanımı

Orkestra, dört ana enstrüman grubundan (Bkz.Orkestra Çalgıları) çeşitli elemanların birlikte müzik yaptığı, büyüklüğü esere göre değişebilen çalgılar topluluğudur. Sözcük, Antik Yunan tiyatrosunda koraya ayrılan yer anlamına gelen Grekçe ὀρχήστρα sözünden türemiştir.İtalyancadaki ‘orches­tra’ sözcüğünden dilimize geçen bu sözcük Eski Yunancada ‘dans etmek’ anlamına gelen ‘orkhesthai’ kelimesinden türemiştir. Orkestra elemanları 18. ve 19. yüzyıl boyunca yapılan çeşitli eklemelerle hızlı bir büyüme göstermiştir. 20. yüzyılda ise orkestralarda kompozisyon açısından ciddi bir değişiklik yaşanmamıştır. Elli ya da daha az müzisyenden oluşan görece küçük orkestralar oda orkestrası olarak adlandırılabilir. Tam kadro bir orkestra ise yaklaşık 100 kişiden oluşur ve senfoni orkestrası ya da filarmoni orkestrası olarak anılabilir. Bu iki adlandırma arasında orkestranın özelliğini aktaran kesin bir ayrım bulunmamaktadır. Ancak farklı adlandırmalar aynı şehirde yerleşik iki orkestrayı ayırmak için kullanılabilir (örneğin, İstanbul Senfoni Orkestrası ve İstanbul Filarmoni Orkestrası). Orkestralar, bazı eserlerde bir soliste eşlik ederken, koro ile birlikte de kullanılabilir. Her enstrüman grubunun farklı teknik özellikleri, tınısı ve önemi vardır. Besteci ifade etmek istediği konuyu ya da duyguları bu enstrümanların ses tınılarına veya çalınma tekniklerine göre kendine en yakın şekilde, belirli bir teknik bilgi ve mantık içerisinde kullanır.
 

Orkestra çalgıları

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası üyeleri çalgıları ile

Orkestra çalgıları ses rengi, yapı ve sesin elde ediliş yöntemine göre dört ana kümeye ayrılırlar.

Tahta nefesli çalgılar

Bakır nefesli çalgılar

Vurmalı çalgılar

Yaylı çalgılar

Tahta (Ağaç) nefesli çalgılar

Flüt

Obua

Klarinet

Fagot

Bakır nefesli çalgılar

Korno

Trompet

Trombon

Tuba

Vurmalı çalgılar

Timpani

Zil

Davul

Çan

Piyano

Bu grupta birçok vurmalı çalgı vardır.

Telli / Yaylı çalgılar

Keman

Viyola

Viyolonsel

Kontrbas

Arp
 

Orkestra Düzeni

Orkestralar yukarıda saydığımız enstrümanların farklı sayılarda birleşiminden oluşabilir. Üflemeli çalgıların sayıları genelde birbirine eşittir. ikişer, üçer adet kullanılabilir ve bu orkestranın bu sayılara göre adlandırılmasını sağlar. Örnek:İkili orkestrada tahta üflemelilerden ikişer adet kullanılır.

İkili orkestra düzeninde tahta üflemelilerde 2 Flüt, 2 Obua, 2 Klarinet, 2 Fagot ve bakır üflemeliler genel olarak 4 Korno, 2 Trompet, 2 Tenor Trombon ve 1 bas Trombon ile 1 Tuba olarak kullanılır.

Bu düzene göre Timpani ve isteğe bağlı olarak Zil ile Davul kullanılabilinir. Yaylı çalgılar ise nefeslilerin ses gürlüğünü kapatmayacak şekilde kullanılır. 12-14 adet 1.Keman, 10-12 adet 2.Keman, 8-10 Viyola, 7-10 Viyolonsel ve 6-8 Kontrbas olabilir. Genelde bu düzenek içerisinde Arp pek kullanılmaz, fakat bestecinin isteğine göre bu durum değişiklik gösterebilir.

Üçlü orkestra da ise tahta üflemeli enstrümanlara birer üye daha eklenir ve diğer gruplarda da artış görülebilir. Örneğin:

2 Flüt + 1 piccolo Flüt (piccolo aynı zamanda 3.Flüt olarak da kullanılabilir) 2 Obua + 1 Korangle (Kor angle de 3.Obua yerine kullanılabilir) 2 Klarinet + 1 Bas-Klarinet 2 Fagot + 1 Kontrfagot 4 ya da 6 Korno, 2 ya da 4 Trompet, 2 Tenor ile 1 Bas Trombon ve 1 Tuba. Timpani, Zil, Davul, Çan ve bestecinin isteğine göre daha fazla vurmalı çalgı. Piyano da Orkestra içerisinde vurmalı çalgılar grubuna dahildir. Bu düzen içerisinde nadiren kullanılabilir. Arp genellikle 3'lü orkestralarda kullanılır. 1.Kemanlar 16-18, 2.Kemanlar 14-16, Viyolalar 10-12, Viyolonseller 12-13, Kontrabaslar 8-9, Yaylı çalgılar için verilen sayılar ortalamadır ve değişiklik gösterebilirler.

4'lü orkestralarda da tahta üflemeli çalgılara birer çalgı daha eklenir ve diğer grupların sayısı da artabilir. (3 Flüt + 1 Piccolo, 3 Obua + 1 Kor angle, Mi-bemol klarinet + 2 La/Si-bemol Klarinet + Bas klarinet gibi. Bakır üflemeli çalgılar bundan sonra bestecinin kendi isteğine göre değişir, 6 trompet, 8 korno, 4 trombon, 2 tuba, kimi zaman wagner tubası ve hatta bunlara ek olarak bir askerî bando bile eser içerisinde belli amaçlar için kullanılabilir.

4'lü orkestralarda nadiren bazı çalgılar kullanılabilir, bunlara örnek olarak Alto Flüt, Bariton Obua, Mi-bemol Klarinet ve Basset Horn'u örnek verebiliriz. Saksafon ise eserin yapısına ve konusuna göre 3'lü ya da 4'lü orkestralarda kullanılan bir çalgıdır. Tahta üflemeliler grubuna üyedir fakat yapı olarak madenden yapılmıştır. Ses rengi ve çalınma yöntemi tahta üflemeliler grubuna girmesinin başlıca nedenleridir.

Ayrıca Klasik Orkestra, Erken Romantik Orkestra, Modern Romantik Orkestra, 20.Yüzyıl Orkestrası şeklinde de gruplanabilir.