• Şişli / İSTANBUL
  • Tel : 02125720052

Hip Hop Müzik Organizasyon

Hip Hop Müzik Organizasyon

Hip Hop Müzik Organizasyon Sanatçı Hizmeti

Hip Hop Müzik Organizasyon 
Hip Hop Müzik Grupları, Hip Hop Sanatçıları ve etkinlik organizasyonları
Sokaklar da Doğan ve Milyonları Etkileyen bu Muhteşem Müzik Türü
En İyi Hip Hop Sanatçıları ile Etkinliklerinizde.
Kaliteli, Keyifli Canlı Müzik Organizasyonları

Doğru Sanatçı ve Doğru Müzik Grupları
Gelecek Kişi Sayısına Göre Sahne Kurulumu
Sahne Dekoru Hazırlama
Sahne Işık Sistemleri Kurulumu
Sahne Görüntü Sistemleri Kurulumu
Sahne Ses Sistemleri Kurulumu
Dj Sistemleri & Dj
Kaliteli Müzik Organizasyon Ekipmanları
Süsleme, Dekor, 
Organizasyon Personelleri
Catering
Müzik Organizasyonu İçin Gerekli Her Şey ile Nişantaşı Organizasyon

İstanbul Müzik Organizasyon Şirketi Olarak
En İyi Müzik Organizasyon Hizmetleri
En İyi Ekipman ve Personel Hizmetleri, Eğlenceli, Sorunsuz ve
Tam Zamanın da Müzik Organizasyonları

 

Hip Hop Nasıl bir Müzik Türü?

Hip hop, 1970'li yılların sonunda Amerika'da kötü koşullarda ve azınlık olarak yaşayan siyahilerin gündemden uzaklaşmak ve eğlenmek için oluşturduğu bir kültür, yaşam tarzı ve sanat akımıdır. Bu kültür Rap müziği, Graffiti sanatı, Breakdance'ı ve DJ'liği içerir.

 

Hip Hop ve Rap Arasındaki Fark Nedir?

Hip-hop ve Rap, günümüzde en çok karıştırılan iki tür. Rap, yukarıda da anlattığımız gibi 70'li yıllarda ABD'deki siyahi kültürün ortaya çıkardığı bir müzik türüyken hip-hop ise bir kültürü niteliyor. DJ, MC ve Break Dance gibi terimleri içinde barındıran hip-hop aslında Rap müziğin de çıkış noktalarından

 

Hip Hop Nedir? Hip Hop Nasıl Yapılır? 

1970’li yılların Amerika sokaklarında, Amerika’nın getto adı verilen mahallelerinde yaşayan siyahilerin tüm dünyaya kazandırdığı Hip Hop kültürünün ve müziklerinin; beden ifadesinden ortaya çıkmış, daha sonraki yıllarda da bu kültürün en önemli temsilcilerinden biri haline gelmiş bir unsurudur Hip Hop dansı. İçerisinde akrobatik hareketlerini, farklı müzik ve dans türlerinden figürleri bulunduran bir dans türüdür. 

Hip Hop nedir sorusunun en güzel ve doğru cevaplarından biri, bu kültürün bir başkaldırıdan ve bir isyandan ortaya çıktığı olur. Ortaya çıktığı dönemde ve tüm dünyaya yayılmadan önce siyahilerin sokak dansı olarak nitelendirilmiştir. Günümüzde rap müziklerle çeşitlendirilen ve iyice zenginleşen Hip Hop kültürü çocuklar ve gençler arasında yaygınlaşmış ve ilgililerinin de nasıl yapıldığını merak ettiği bir dans çeşididir.

Eğer siz de Hip Hop dansı nasıl yapılır merak ediyorsanız, Hip Hop dans hareketleri ilginizi çekiyorsa ve irbirinden farklı Hip Hop dans figürleri öğrenerek bunları sergilemeyi amaçlıyorsanız sizzler için Hip Hop dans hareketleri ve müziklerini anlatıyoruz!
 

Hip Hop Müzik Aetleri Nelerdir?

Hip Hop Müziğin Özellikleri Nelerdir? Hip Hop müzikte turntable, sampler, synthesizer ve drum machine gibi elektronik enstrümanlar kullanılıyor. Çok fonksiyonlu bir pikap olan turntable, çaldığı pikap üzerinde bass ve ton değişiklikleri yapabilirken sampler ise gerçek seslerin Hip Hop şarkılara eklenmesini sağlıyor.

 

Hip Hop Kültürleri

West Coast Hip Hop: Amerika Birleşik Devletleri'nin batı bölgesinde doğmuş, hip hop müziğin bir alt türüdür. 1980'li yılların başlarında Kaliforniya'da temelleri atılmıştır. Gangsta rap ve G-funk ağırlıklıdır. Hayat kadınları, para, silah, uyuşturucu kullanımı gibi konulardan bahseder ve yaşam standartlarının zorluklarını anlatır. En önemlisi her rap'te olduğu gibi yaşanmışlık ön plandadır. N.W.A, 1990'larda West Coast Hip Hop'ın önde gelen grubudur.

East Coast Hip Hop: 1970 yıllarında ABD'nin New York bölgesi ve çevresinde doğmuş, hip hop müziğin bir alt türüdür. Amerika Birleşik Devletleri'nin doğu bölgesini kapsayan alana farklı bölgelerden gelen rap sanatçılarının zaman içinde oluşturdukları tarzdır. Basit kafiye düzeni old school tarzın dışında "East Cost" daha çok lirik becerisi üzerine kurulmuş bir tarzdır. Çok heceli tekerlemeler, karmaşık cinas, sürekli ve serbest akışlı teslimat aynı zamanda karmaşık metaforlar ile karakterize edilmiştir. East Coast Hip Hop'ta sanatçıda düzgün bir ses yeteneği olmasa da agresif bir vurgu eğilimi gerekmektedir. Public Enemy ve EPMD gibi gruplarda bu anlatılanlara örnek niteliğindedir. Ayrıca Eric B. & Rakim, Boogie Down Productions, Big Daddy Kane, Slick Rick gibi gruplar ve sanatçılarında lirik ve flow yeteneği oldukça kuvvetlidir.

Rap

1970'lerin başında New York'un siyah gettolarında doğan hip hop kültürünün müziğidir. Rap "Rhytm And Poem" ("Ritim ve Şiir" ya da "Ritmik Şiir") veya "Rhytmic African Poetry" (Ritmik Afrika Şiiri) sözcüklerinin kısaltması olarak bilinse de aslında Rap, İngilizcede "ağır eleştiri" demektir ve "and" kelimesi kısaltmalarda asla "a" harfiyle sembolize edilmez (&,n,N) [Rock n Roll, R&B, P&G]. Rap, müziğin tempo ve ritmine uyarlanıp beat eşliğinde söylendiği sokak tarzı ve sert sözlerin ağır bastığı hip hop kültürünün içindeki başlıca dört elementten biridir.

MC / Rapper: Açılımı "Master of Ceremony'dir (seremoni ustası)". Rap müzikte şarkı sözünü yazan, şarkıyı söyleyen, rap stilini belirleyen, bas ve ritim ayarını müziğe uyduran kişilere MC denir. MC, bölümlere ve yaptığı işlere göre gruplara ayrılır. MC: Solisttir, şarkıyı söyler ve rap stili düzenlemekle yükümlüdür.

Diss: Rap müzikte rapçilerin birbirlerini yermek için yazıp söyledikleri parçalar.

Acapella: Rap müzikte doğaçlama ve canlı performanslara denir.

Cypher: Birkaç MC'nin canlı olarak bir araya gelip her birinin kendi parçasını okuyarak birleştirmesi.
 

Breakdance

"Sokak dansı" olarak da bilinen, hip hop kültürüne ait dans türü. Kız break dansçılara b-girl, erkeklere b-boy denir.

Graffiti

Sprey boyalarla duvarlara, trenlere ve özellikle sokaklara çizilen resim ve yazılardır. Türkiye'de İstanbul/Kadıköy'de sık olarak görülen bu tarz son zamanlarda İzmir'in Karşıyaka ve Ankara'nın Yenimahalle ilçelerinde yer almaktadır.

Writer: Türkçe "yazan" demektir. Hip hop kültürünün dalı olan Graffiti'de ise, Graffiti yazan-çizenler için kullanılan terimdir. Graffiti sokak sanatı olduğu için writer'lar da sokak sanatçılarıdır.

DJ

Açılımı Disk Jokey. Müzik akışını kontrol eden, parça seçiminde ve parçalar arası geçişlerde uyum sağlamakla görevli kişi.

Beat: Rap şarkısının temelidir. Beat, Rap şarkının arka planıdır ama aynı zamanda MC'yi nasıl Rap yapılacağı konusunda (hız, ses, teknik) yönlendirmektedir. Beat, şarkının karakteri ve hissidir. Müziğin altyapısı olarak da değerlendirilir.

BeatBox: Beat'in insan sesiyle manuel olarak seslendirilmesi sanatıdır.

Verse: Parçanın bir bölümü

Flow: Sözler okunurken kafiyeli olan yerleri aynı ritimle okumaktır.

Flex: Sanatçının şarkı sözlerini olabildiğince hızlı bir tempoda okumasıdır. Aynı zamanda "Flex atmak" şeklinde de kullanılabilir.